De belangrijkste inspiratiebron voor het gehele concept van de KinderCampus zijn de kinderen en de ouders. Op basis van onze eigen ervaring als ouders, de verhalen van ouders uit onze omgeving en signalen van kinderen zelf, ontstond het idee voor de KinderCampus. Het idee moest uitgroeien tot een concreet plan. Om dat te bereiken zijn wij een zoektocht begonnen om de antwoorden op onze vele vragen te vinden. Tijdens deze boeiende reis zijn wij op verschillende manieren en door verschillende mensen geïnspireerd. We kunnen ze niet allemaal noemen, maar doen toch een poging:
Expertisecentrum ErvaringsGericht Onderwijs In een vroeg stadium zijn wij op het spoor gekomen van het Expertisecentrum voor het ErvaringsGericht Onderwijs, in de persoon van Liesbeth Spigt. Wij hebben veel ondersteuning gekregen op diverse manieren. Literatuur, gesprekken, contacten met andere scholen, cursussen en congressen. Al deze bemoeienissen (met een warm hart) hebben veel bijgedragen aan de uitwerking van het KinderCampus-concept.
Reggio Emilia Deze stad in Italië is wereldberoemd om zijn visie op kinderopvang. Een bekend boek is "De 100 talen van kinderen". De werkwijze van Reggio Emilia kenmerkt zich door een groot respect voor de vele manieren waarop kinderen zich uiten en de houding van de volwassene ten opzichte van het kind. Deze visie heeft invloed op de manier waarop volwassenen met kinderen omgaan, maar ook op de inrichting van de omgeving.
Zweden Vanuit Zweden is het "inclusion-model" een grote inspiratiebron. Enkelen van ons hebben een studiereis gemaakt om in Zweden met eigen ogen te zien hoe opvang en onderwijs een geheel kunnen vormen. Het gaat daarbij niet alleen om de integratie van voorzieningen, maar zeker ook over de inhoud van activiteiten. In Zweden zijn goede voorbeelden te vinden van instellingen waar werkelijk alle kinderen op hun plek zijn, ongeacht ontwikkelingsmogelijkheden en –beperkingen.
Onderwijsvernieuwers In de afgelopen jaren hebben wij veel mensen in het onderwijsveld ontmoet die onderwijsvernieuwing een warm hart toedragen en hun steentje bijdragen. We hebben verschillende scholen mogen bezoeken, waar wij steeds opnieuw werden getroffen door de sfeer van openheid in het delen van ervaringen. Het heeft een schat aan informatie opgeleverd over kansen, uitdagingen en valkuilen.
Cap Gemini Om het concept in praktijk te kunnen realiseren, is het noodzakelijk de financiële en organisatorische aspecten duidelijk te formuleren. Deze staan beschreven in het organisatieplan. Wij hebben in deze fase veel ondersteuning gekregen van enkele counselors van Cap Gemini, die het aandurfden dit geheel nieuwe concept uit te werken tot een concreet verhaal.
|